Centos 7 Sunucularda Unutulan Root Şifresini Sıfırlama

Bazen önemli web siteleri için şifreleri unuturuz. Çoğu web sitesi için unutulmuş şifrelerinizi almak kolaydır. Bir hesap için bir şifre sıfırlaması yapmak için hizmete kaydolurken kullanılan birkaç bilgiyi hatırlamak zorundalardır.

Aradaki fark, bir sistemin veya cihazın şifresini unutulursa sıfırlamanın kolay bir yolu yoktur. CentOS 7 böyle bir sistemdir. CentOS 7 makinenizin root parolasını unutursanız, kilitli durumdayken sıfırlamak neredeyse imkansızdır.

Bu kısa ders size CentOS 7 sunucuları için unutulmuş root şifrenizi sıfırlamak için kullanabileceğiniz basit bir numara gösterecektir. Bu kesinlikle CentOS makinenizin dışında kalan ve oturum açamayan web yöneticileri için kullanışlı olacaktır.

Bu eğitim, yalnızca önyükleme menüsü seçenekleriyle makineye veya seri terminal erişimine doğrudan erişiminiz varsa çalışacaktır. Önyükleme menüsü erişimine ihtiyacınız olduğu kvm veya fiziksel erişim olması gerekir.

Başlamak için root şifresini unuttuğunuz makineyi açın. CentOS 7 aygıtları için önyükleme yapmak için işletim sistemi çekirdeğini seçtiğiniz önyükleme menüsünde 5 saniye süre verilir.

Bu 5 saniye önemlidir, çünkü yöneticiler, önyüklemeden önce farklı çekirdekler seçebilir veya mevcut çekirdek parametrelerini düzenlemeye izin verir.

Önyükleme menüsünde mevcut çekirdeği (Çekirdek) aşağıda gösterildiği gibi düzenlemek için e tuşuna basın .

Ardından, aşağıda altı çizilen satırı görene kadar oktuşları ile ilerleyin ( ro ). Yapmamız gereken şey, bu ro’yu rw olarak değiştirip bir bash kabuğuna başlamaktır. Bu rw init=/sysroot/bin/sh olmalıdır .

Ro satırını rw olarak değiştirin ve init=/sysroot/bin/sh ‘yi ekleyin

rw init=/sysroot/bin/sh

Bunu değiştirdikten sonra,  yukarıda belirtilen bash kabuğunu kullanarak tekli kullanıcı moduna başlamak için klavyenizde Ctrl + X tuşlarına basın . Bu modda, kök şifresini değiştireceğiz.

Tek kullanıcı modunda, komutu aşağıda gösterildiği gibi çalıştırın

chroot /sysroot

Son olarak, root parolasını değiştirmek için aşağıdaki komutları çalıştırın.

Yeni bir şifre oluşturmanız ve onaylamanız istenir. Parolayı oluşturduktan sonra SELinux parametrelerini güncellemek için aşağıdaki komutu çalıştırın

touch /.autorelabel

Sisteminizden çıkın ve yeniden başlatın. Oturum açıp sisteminizi oluşturduğunuz yeni parolayla kullanabiliyor olmalısınız. CentOS 7’de root şifresini bu şekilde değiştirmiş olursunuz.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz:

Bunları da Okuyabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir