Sık Sorulan Sorular

Hosting nedir?

Kaynak: vikipedi

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Web hosting işini yapan yüzlerce firma ve her firmanın uygun olabilecek farklı boyutlardaki hosting paketleri vardır.

Fiyatı ve performansı etkileyen temel hosting özellikleri:
Hosting Depolama Alanı Bant Genişliği Giriş ve Çıkış Trafiği Sunucu İşletim Sistemi Tipi (Windows, Linux, Unix, Centos, Redhat, FreeBSD) Veri Tabanı Desteği (MySQL, MSSQL, Access, …) Admin Paneli (Plesk, cPanel, Entrenix, …) SSL Desteği Güvenlik Sertifikası (VeriSign, Thawte, Comodo,…) Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP, …) Barındırma Türleri[değiştir | kaynağı değiştir] Shared Hosting / Paylaşımlı Paylaşımlı hosting adıda kullanılmaktadır, bu tür sistemlerde tek bir sunucu üzerinde, sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücüne göre fazla sayıda hosting barındırılabilir, sözgelimi ortalama bir ev bilgisayarından oluşturulacak bir sunucu 100 adet linux hosting barındırılabilirken markalı ve sunucu olarak üretilmiş özel makinalarda sitelerin standart ve yüksek yoğunluklu olmadığını düşünürsek 1000’den fazla hosting hesabı açılabilir.

Co-Location / Sunucu Bulundurma
Bu hizmette hizmeti sunucu bant genişliği ya da trafik, eğer varsa elektrik ücreti eğer talep ediliyorsa kurulum ücreti olarak temin edersiniz, kurulacak yazılım ve lisansların da ücretleri anlaşmaya bağlı olarak sizin karşılamanız gereken ücretlerdir, bunun dışında fiziksel olarak sunucuyu çalışır durumda data centera teslim etmek durumundasınız.

Reseller / Bayi
Shared hosting / Ortaklaşa sunucularda da bu hizmet sunulabilir, esasen aldığınız hosting paketi bayi paketi ya da reseller adı altında bulunmakta ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır, burada tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir.

Dedicated Hosting / Kiralık Sunucu
Bu hizmette talep ettiğiniz sunucu anlaşmanıza bağlı olarak sizin adınıza temin edilir, bazı firmalar bu hizmetin anlaşmasını sözleşme bitiminde sunucunun size ait olacağı tahüdünü verebilirler, normal şartlarda fiziksel makinanın ortalama maliyetini ve buna bağlı olarak bant genişliği ve elektrik ücretini ayrıca ödersiniz.

İsim Sunucu Adresleriniz Nedir?

isim sunucularımız:

ns1.ttshosting.com.tr
ns2.ttshosting.com.tr

Alanadınızı bizden aldıysanız herhengi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Farklı bir firmadan aldığınız alanadınızın isim sunucusunu firmaya ait müşteri panelinizde değiştirebilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri neler?

Ödemenizi KREDİ KARTI veya BANKA HAVALESİ ile yapabilirsiniz. Kredi kartını seçtiğinizde 3pay güvenli ortak ödeme sayfasına ulaşırsınız. Buradan kart bilgilerinizi ve telefonunuza gelecek olan 3D şifrenizi girerek tek çekim veya 3, 6, 9 taksit seçeneği ile ödeme yapabilirsiniz. Taksit seçenekleri kart bilgilerinizi girdiğinizde otomatik olarak gelir. 3d şifresi kullanmadan veya Paypal hesabınızla alışveriş yapmak için ödeme seçeneği olarak PAYPAL’İ seçmelisiniz. Paypal hesabınız yoksa Paypal ödeme ekranında “Paypal hesabım yok” seçeneğini seçmelisiniz. Kredi kartı veya Paypal ödemelerinizde ödeme alındıktan hemen sonra hesabınız sistem tarafından otomatik olarak açılır ve bilgileri mail hesabınıza gönderilir. Ayrıca Müşteri Panelinizden de hemen kontrol panelinize ulaşabilirsiniz.

Sunucularda hangi işletim sistemi kullanılıyor?

Sunucularımızda Cloud Linux işletim sistemi ile beraber Litespeed kullanılmaktadır.

Sitemde kesinti yaşarmıyım?

Teknik ekibimiz kesinti yaşamamanız için sunucularımızı 7-24 gözetim altında tutmaktadır. Şu ana kadar çok düşük kesintilerle %99.9 uptime oranımız var. Buyüzden kesinti minimum düzeydedir.

Müşteri paneli ile hosting kontrol paneli (CPANEL-WHM) arasındaki fark nedir?

Müşteri panelinizde sitemiz üzerindeki hesabınızla ilgili işlemleri yürütebilirsiniz. Örneğin hizmetler veya alanadlarınızın yenilenmesi, şifre işlemleri vs. Cpanelde ise web sitenizin hosting tarafı ile ilgili tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Örn. mail hesaplarının açılması, dosya yükleme, veri tabanı işlemleri, istatistikler vs. gibi.

Toplu tanıtım maili gönderebilir miyim? Mailde sınırlama var mı?

Toplu e-posta gönderilmesi istenmeyen mesaj tipindeki e-posta gönderimleri hizmet sözleşmemize aykırıdır. SPAM olarak bilinen bu işlemi yapan müşterimizin hizmet sözleşmesi feshedilir.Sistemimizde spam yapılmadığı taktirde saatde 100 adet mail gönderim limiti vardır.

Hesabıma birden fazla web sitesi nasıl yükleyebilirim?

Cpanel hesabınıza giriş yaptığınızda “Ekti Alanları”” yazan penceredeki “Eklenti Etki Alanları” linkine tıklayarak hosting paketinize göre belirlenen sayıda yeni web siteleriniz için alanadları ekleyebilirsiniz. Tüm yeni eklenenler kendine ait klasörün içinde tutulur ve toplam limitleriniz dahilinde çalışır.

Yedekleme sistemi nasıl işliyor?

Hosting veya bayi paketlerini aldığınızda tüm hesaplar günlük olarak yedeklenir. Ekibimiz sadece sizin istediğiniz 1 haftalık süre içerisindeki bir yedeğe dönüş yapabilir. Yedek alınan gündeki dosyaların virüslü olması veya bozuk olması yani kullanıcı taraflı sorunlardan teknik ekibimiz sorumlu değildir.

Paylaşımlı hosting hizmetinde sunucu yavaşlamasını önlemek ve hızı stabil tutmak için 3 GB veya 25000 inode limitini geçmiş kullanıcılar kendi hesaplarını kendileri yedeklemekle yükümlüdür.

Sunucularınızda nasıl içerik barındırabilirim?

Sunucularımızda yasal olmayan içerik barındırmak yasaktır. Ayrıca telif hakkı içeren ve izin alınmamış siteler ile kötü amaçlı veya spam amaçlı kullanılan içerikler ve yazılımlar barındırmak yasaktır. Bu tür içerik tespitinde sitenizin içeriği düzeltilene kadar hesabınız askıya alınabilir.