HOSTİNG NEDİR?

HOSTİNG NE DEMEKTİR?

Hosting kelime anlamı ile paylaşımlı web alanı demektir. Diğer bir anlatımla bir sunucu içerisinde birden fazla web sayfasının barındığı ve yayınlandığı yer demektir. Bu tür hizmetler genel olarak kullanıcıya uygun fiyat sağlaması ve bunun yanı sıra web sayfası yönetimde de kolaylık sağlamaktadır. Bu tür sunucularda bireysel kullanıcılar için çok yüksek maliyetler getiren Litespeeds, Cloud Linux, Softaculuos, CageFS, Explotit Server, DDOS Koruması gibi birçok lisanslı ürünü kullanmasına ve bu sayede daha hızlı ve güvenli bir çalışma ortamı sunmaktadır.
Bunun yanı sıra hostingler kullanıcılarına yedekleme gibi birçok destek konusunda da yardımcı olmaktadır. Bu tip ürünler kendi arasında iki grupta incelenir;
1-Bireysel Barındırma ( Hosting)
2- Bayi Barındırma ( Reseller Hosting)

BİREYSEL BARINDIRMA NEDİR?

Bu hosting türünde bireysel web siteleri için kullanılmaktır. Bu hizmet türünde genellikle kullanıcılar e-mail alanlarını ve kullanmakta oldukları yazılımları çalıştırmalarına olanak sağlayan veya kendi web sitelerini yayınlamalarını sağlayan alanları. Bu sayede kullanıcılar kendileri için daha uygun fiyat ve performans alacakları hizmetleri satın almış olur. Bu tür hizmetlerin ödeme yöntemleri genel olarak yıllık olduğu için kullanıcıyı maliyeti bayi barındırma hizmetine göre uygundur.

BAYİ BARINDIRMA NEDİR?

Bu tür hizmet genel olarak ajans veya birden fazla web sitesi barındıran hizmetler için kullanılan bir ürün hizmetidir. Bu hizmet türünde bütün web sayfalarını tek bir yerden yönetebilme ve web sayfaları için gerekli olan alan boyutlarını ayarlayabilme, e-postalarını yönetebilme gibi birçok özelliği tek bir yerden kullanılabilmesini sağlar. Bu sebepten dolayıdır ki birden fazla hizmet sağlayan firmalar bu nitelikler sahip hosting paketleri kiralamaktadır.

HOSTİNG SORGULAM NEDİR?

Hosting sorgulama ise tam anlamı ile kullanmak istediğiniz alan adının müsait olup olmadığını sorgulamak veya durumunu öğrenmek için gerçekleştirilen bir eylemdir. Bu sayede yapmak istediğimiz iş ile ilgili isim planlamasını ve dünya çapında dünyadaki ismini olumlu seçmemize yardımcı olacaktır. Örneğin; Bir e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsunuz ve bu site üzerinden ise elma satmayı planlıyorsunuz. Bunun için bir web sayfası oluşturacaksınız ve bu iş için bir şirket kurmayı planladınız. Eğer siz şirket isminizi apple olarak koymak isterseniz sizin bu alan adını alma imkânınız olmayacaktır o nedenle kullanmak istediğiniz isminiz için önce alan adını arattırmanız ve size en uygun ismini bulup şirket isminizi de ona göre oluşturmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise sizin küresel dünyada web sayfanız ile aynı ismi taşıyor olmanız olacaktır. Bu ise müşterilerinize sizlerin ne kadar güvenli bir işletme olduğunuz etkisi verecektir. Bu sayede ürün satışlarınız ve şirket itibarınız artacaktır.

HOSTİNG SATIN ALMADA DİKKAT EDİLECEK HUSULAR NELERDİR

FİRMA GEÇMİŞİ

Firma geçmişi bu işteki en büyük etkenlerden biridir. Hizmeti almış olduğunuz firma ne kadar köklü ve eski olursa bu o firmanın bu konu üzerinde ne kadar çok tecrübeye sahip olduğu anlamına gelir. Bu ise size vereceği hizmetin kalitesini etkilemekte ve bunu yanı sıra sorunlarınız çözülmesinde size en iyi şekilde yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle web sayfanız kesinlikle kesintiye uğramaz bu ise işlerinizin sekteye uğramamasına neden olur.

FİRMA YORUMLARI

Bu yorumlar sizlere hizmet alacağınız firma hakkında bilgi sağlayacaktır. Bu yorumlar ile firmaların sizlere verdiği hizmet kalitesini de anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra firmaların web sayfalarını ziyaret edip referanslarını da incelemenizde fayda var. İyi referansları olan firmalar daima iyi hizmet kalitesine sahip firmalardır. Bunu da unutmamak gerekir.

KULLANICI DESTEĞİ

Kullanıcı desteği kullanıcılar için olmazsa olmaz bir seçenektir. Kullanıcı desteği iyi olan firmalar ile çalıştığınızda aldığınız hizmetin kalitesi de o denli kaliteli olur. Sorunlarınıza veya sorularınıza hızlı cevap bulmanız işlerinizin sorunsuz işlemesi demektir. Bu ise size ticari hayatınızda veya bilgi paylaşımınızda sorun yaşamamanıza sebep olur. Bu nedenle kullanıcı desteğinin iyi olması olmazsa olmaz bir etkendir.

HOSTİNG FİYATLARI

Bu ücretler genel olarak firmaların size sunduğu hizmete göre değişiklik gösteri. Bazen aynı özellikteki iki ürünü farklı fiyatlara tedarik edersiniz. Bunun nedeni ise firmaların size sunmuş olduğu hizmet için bünyelerinde yapmış oldukları alt yapı çalışmaları ile ilgili olarak farklılık göstermesidir. Bir sunucu üzerinde sınırlarının üzerinde web sayfası barındırmak sunucu kaynaklarını tüketebilmektedir. Bu durum sizlerin web sayfalarının verimini düşürecek hata sayfanızın çalışmamasına neden olacaktır. Bu durum ise size veri kaybı, para kaybı daha önemlisi zaman kaybı olarak dönecektir. Bunu unutmamak bir işletmenin en önemli görevi olmalıdır.

TRAFİK LİMİTLERİ

Trafik limitleri genel olarak firmaların barındırma yaptıkları data Center’lar ile yapmış oldukları anlaşmalar doğrultusunda sizlere sundukları bir hizmettir. Bu trafikler genel olarak hizmet veren firmaların belirlediği kriterler doğrultusunda sunulmaktadır. Bu kriterle iyi firmalarda sizlerin web sayfalarının daha verimli çalışması için gerekli özenler gösterilerek sunulmakta bu ise fiyat konusunda diğer firmalara göre biraz daha yüksek bir fiyat politikası izlemelerine neden olmaktadır. Bir ürün alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ise kuracağınız web sayfasının trafik limitlerini iyi belirlemek ve limitlere göre hizmet satın almak gerekiyor.

DİSK ALANI

Disk alanı web sayfamız için kullanacağımız bize ayrılan alanı ifade eder. Hizmet alırken disk alanımızın boyutunu iyi hesaplamamız gereklidir. Eğer bir e-ticaret sitesi kuracak ise ve yüksek oranda kullanıcı girişi, ürün girişi ve buna bağlı olarak e-posta trafiği olacak ise mutlaka disk alanımızı gereksinimlerimiz doğrultusunda seçmemiz gerekir. Doğru seçim yapmaz isek disk alanındaki yetersizlikler bizler web sayfamızın çalışmaması, e-posta gelmemesi gibi ciddi sorular çıkaracaktır. Bu ise bizlerin müşteri kaybına ve bunu yanı sıra da para kaybımıza neden olacağını unutmamak gerekir. Bu olumsuzluklardan etkilenmek için seçimlerimizi fiyat göre değil ihtiyaçlarımıza göre seçmemiz gerekir bunu unutmayınız.

E-POSTA SAYILARI

E-mail sayıları ise ürünlerin özeliklerine göre belirlenen ve firmalar tarafından kullanıcıya sunulan bir özelliktir. Bu sayılar ürünün disk boyutlarına göre belirlenir ve müşterilerin disk limitlerini aşıp sorun yaşamamaları için ona göre planlanır. Örneğin 100 kişilik bir firmanı sisteme girip en düşük disk kapasiteli ürünü alıp üzerine 100 adet mail kurduğunu düşünün. Bu durumda bu firma almış oldukları üründen performans alamayacakları hatta kullanmakta oldukları ürün çalışmayacak buna bağlı olarak ta işleri aksayacaktır. Bu durum ise firmaya para ve zaman kaybı olarak dönecektir. Bu nedenle bu her şeyde olduğu gibi bu durumda da iyi planlama şart.

İŞLEMCİ

İşlemci fiziksel sunucuların üzerinde bulunan ve sizlerin web sayfalarınızı yüklenmesini sağlayan fiziksel parçalardır. Bu ürünleri sizlerin kullanımı için paneller ile yönetilir ve sizlerin ihtiyacınıza göre tasarlanmış bir mimari ile çalışır. Unutmayın işlemci kısıtlaması web sayfanızın yavaş açılmasına neden olacaktır. Bunu yapılmasının sebebi ise bir fiziksel sunucuya gereğinden fazla web sitesi açmak ve uygun fiyata satabilmek için tasarlanmıştır. Unutmayın ki bu işlem yapılmamış sunucularda da tüm işlemci size ait olmaz. Bu sunucular üzerine gerektiği kadar web sayfası alınır ve program ile işlemci için gerekli ayarlar yapılmış ise web sayfanız asla yavaşlamayacak ve sorun yaşamadan yüklenecektir. Bu nedenle iyi ve kaliteli firmalar ile çalışmak sizlerin önemli olmalıdır.

RAM

RAM lerde işlemciler gibi fiziksel sunucular üzerinde bulunan ve web sayfalarınızı yüklenmesini sağlayan fiziksel elemanlardır. Bu ürünlerde işlemcilerde olduğu gibi gerekli programlar ile planlanmış ve sizlerin hizmetine sunulmuştur. Unutulmamalıdır ki RAM lerde işlemciler gibi yavaşlama sorununa neden olabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için iyi planlanmış sunucular kullanmak gereklidir.

İŞLETİM SİSTEMİ

İşletim sistemleri web sayfanızı tasarlarken kullanacağınız ara yazılımlara göre değişkenlik gösterir. Eğer web sayfanızı php ve MYSQL tabanlı kuracak ve bu programlar ile tasarlamayı düşünüyor iseniz LİNUX tabanlı işletim sistemini tercih etmeniz gerekir. Şayet ASP, .NET veya MSSQL tabanlı bir web sayfası tasarlayacaksanız ve bu programalar ile çalışmanız gerekiyorsa WİNDOWS tabanlı işletim sistemini kullanmanız gerekiyor. Bu seçim sizin tercihlerinize ve keyfinize kalmış durumdadır.


Bir Cevap Yazın