Cpanel’in Özellikleri Nelerdir? Ne İçin Kullanılır?

Cpanel özellikleri
Cpanel barındırma hizmeti veren firmaların ağırlıklı olarak tercih ettiği ödüllü bir hostig paneli uygulamasıdır. Çoğu web sitesi yönetiminde karşımıza çıkan Cpanel’in önemli özelliklerini ve ne işe yaradıklarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dosyalar

cpanel dosyalar

cpanel dosyalar

Dosya Yöneticisi

Web sitenizdeki dosyalarınızı yönetebilmeniz için kullanılan hazır arayüzdür. FTP veya diğer uygulamalaraihtiyaç duymadan dosyaları yüklemenizi, oluşturmanızı, silmenizi veya düzenlemenizi sağlar.

Görüntüler

sitenizde yüklü olan resimleri yönetmek için bu ikonu kullanabilirsiniz. Görüntüleri inceleyip yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bunun yanında resim dosyası türlerini bu özellikle dönüştürebilirsiniz.

Disk kullanımı

Disk Kullanımı arayüzü ile hesabınıza bağlı diski tarayıp ve kullanılabilir lanınızın grafiksel görünümünü görüntüleyebilirsiniz . Bu özelliği disk alanı kullanımınızı yönetmenizi kolaylaştıracaktır.

Dizin Gizlilik

Web sitenizin üzerindeki kaynaklara erişimi sınırlamak isteyebilirsiniz. Bunun için dosya sekmesinde bulunan Dizin Gizlilik arabirimini kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin erişimine izin vermek istemediğiniz klasörleri şifre ile korumak isterseniz bu özelliği etkinleştirmeniz gerekir

Web Disk

Sitenizin dosyalarına bilgisayarınızdaki bir lokal sürücüymüş gibi erişmek için Web Disk özelliğini kullanabilirsiniz.

FTP Hesapları

Dosya transfer protolü için oluşturulan hesaplarınızı bu özellikle yönetebilirsiniz.

FTP Bağlantıları

FTP ile sitenize yapılan bağlantıları görüntülemek isterseniz bu özelliği kullanın. Yetkisiz ya da istemediğiniz dosya erişimlerini bu arabirimle  sonlandırabilirsiniz.

Anonim FTP

Kullanıcılarınızın şifresiz FTP klasörüne bağlanmasına izin vermek için Anonymous FTP özelliğini kullanın . Bu özellik güvenlik riskleri içerir.

Yedek

Web sitenizin yedeğini almak için Yedekleme özelliğini kullanabilirsiniz. CPanel hesabınızda ana klasör, veritabanları, e-posta iletici ve e-posta filtrelerini sıkıştırılmış halde bilgisayarınıza indirebilirsiniz

Yedekleme Sihirbazı

Yedekleme işlemininizi otomatik ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek için Yedekleme sihirbazı özelliğini kullanın.

Veritabanları

Cpanel veritabanları

Cpanel veritabanları

phpMyAdmin

phpMyAdmin, MySQL veritabanlarını değiştirmek için kullanılan ve çok tercih edilen bir araçtır. PhpMyAdmin’i hakkında daha fazla bilgi almak ve kullanım detayları için phpMyAdmin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MySQL Veritabanları

Web sitelerinizdeki bilgiyi işlemek için MySQL Veritabanları özelliğini kullanın. Web tabanlı uygulamaların çoğunluğu veritabanı erişimi gerektirir.

Uzaktan MySQL

Kullanıcıların Mysql uzak erişimini sağlama için kullanılır. Başka bir sunucudaki uygulamaların ( veritabanlarına erişmesine izin vermek için bu özelliği kullanmalısınız.

MySQL Veritabanı Sihirbazı

Web sitelerinizdeki Mysql veritananını adım adım rehber aracılığı ile yönetmek için MySQL Veritabanı Sihirbazı özelliğini kullanın.

Etki Alanları

etki alanları

etki alanları

Site Yayımlayıcısı

Farklı temalardan basit web siteleri oluşturmak için Site Publisher işinizi görecektir.  Daha ayrıntılı bir web sitesi yapmadan önce ziyaretçilerin sizinle iletişim kurmaları için faydalıdır.

Eklenti Etki Alanları

Hesabınıza birden fazla web sitesi eklemek için Addon Domains özelliğini kullanın. Her eklenti alan kendi dosyalarını barındırır ve farklı bir web sitesi olarak görünür. Bu klasör public_html içerisindedir.

Alt Etki Alanları

Alt alan adları, web sitenize ait alt bölümleridir. Sitenizde farklı içerik için URL’ler oluşturmakda bu arayüzü kullanın. Örneğin, blogunuz için bir alt etki alanı gibi: blog.alanadi.com ve www.alanadi.com/blog.

Rumuzlar

Alanadı için takma adları oluşturmakta Rumuzlar özelliğini kullanın . Rumuz özelliği hesabınızın mevcut alanlarına ek alan adları oluşturmanızı sağlar.

Yönlendirmeler

Belirli bir web sayfasını başka bir web sayfasına yeniden yönlendirmek için kullanılır . Kullanıcılarınızın daha kısa, ya da farklı bir URL içeren bir sayfadan uzun bir URL’ye erişmelerini sağlar.

Basit Bölge Düzenleyicisi

A ve CNAME DNS kayıtlarını oluşturmak ve düzenlemek için Basit Bölge Düzenleyicisi kullanılır.

Eposta

Eposta Cpanel

Eposta Cpanel

E-posta hesapları

E-posta Hesapları web siteniz için e-posta hesabını oluşturmak ve yönetmek için kullanılır.

Taşıma araçları

Gelen e-postaları bir adresten diğerine iletmenizi sağlar. Böylece iki postanında ayrıca konrol edilmesi gerekmez.

E-posta Yönlendirme

Alanadınızın gelen postalarını farklı bir sunucuya yönlendirmek için Eposta Yönlendirme arayüzünü kullanılır.

Otomatik Yanıtlayıcılar

Belirli bir e-posta hesabına posta gönderen herkese otomatik cevap göndermek için kullanılır . Bu özelliği, örneğin tatildeyseniz veya bir destek e-posta adresinden vermek istediğiniz genel bir postanız varsa kullanmak isteyebilirsiniz.

Varsayılan adres

Gelen postalarda alan adı için geçersiz bir e-posta olduğunda bu postayı alan bir varsayılan adres tanımlamak için kullanabilirsiniz.

Posta listeleri

Birden fazla e-posta adresine gönderim yapmak için tek bir e-posta adresini bu özellikle oluşturabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın